Jak odchodzić od gotówki
Transakcje bezgotówkowe będą się w Polsce rozwijać. Konsument musi mieć jednak wybór, w jaki sposób zapłacić za towar czy usługę.
Jaka będzie przyszłość i dalszy rozwój transakcji bezgotówkowych – zastanawiali się uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej" pod hasłem „Zrównoważony rozwój obrotu bezgotówkowego – jak wykorzystać szanse stworzone przez technologie, nie wykluczając z obiegu żadnej grupy społecznej?".
W dyskusji wzięli udział: Adam Tochmański, dyrektor systemu płatniczego NBP, Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, Leszek Skiba, prezes zarządu banku Pekao SA, Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu fundacji Polska Bezgotówkowa, oraz Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.
BLIK daje przewagę
Jaka jest pozycja Polski na tle innych krajów, jeśli chodzi o powszechność płatności bezgotówkowych? Według Dariusza Mazurkiewicza „w tym segmencie jesteśmy w światowej czołówce". Przyczyn wysokiego odsetka transakcji bezgotówkowych upatruje on we wprowadzonym przez polskie banki systemie BLIK. – Potrafiliśmy w sposób spójny i systemowy wprowadzić system płatności BLIK, który jest wykorzystywany masowo przez Polaków i funkcjonuje w każdym banku działającym na polskim rynku. Jest stosowany w każdym kanale płatności, również w technologii zbliżeniowej, ale także w e-commerce i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta