Wpływ dematerializacji akcji na udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy
Wielu akcjonariuszy uczestniczyło w walnych zgromadzeniach, mimo braku wpisu w rejestrze albo wpisu dokonanego zbyt późno, na co zezwalali przewodniczący zgromadzenia. Tymczasem jego brak wywołuje wiele negatywnych skutków.
Minęło ponad pół roku od wejścia w życie przepisów o obowiązkowej dematerializacji akcji. Upłynął również termin na organizację zwyczajnego walnego zgromadzenia dla większości spółek. To dobry moment na omówienie problemów, z którymi musiały się w tym roku zmierzyć spółki i ich akcjonariusze.
Nowe obowiązki
Cały proces dematerializacji, czyli zastąpienia papierowej formy dokumentu akcji zapisem elektronicznym, umieszczanym w rejestrze akcjonariuszy, rozpoczął się wraz z początkiem ubiegłego roku. Do 1 stycznia 2020 r. obowiązkiem spółki było założenie strony internetowej, na potrzeby komunikacji pomiędzy spółką, a jej akcjonariuszami, której adres powinien pojawić się w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W dniu 30 września 2020 r. upłynął natomiast termin na podjęcie przez walne zgromadzenie uchwały o wyborze podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy oraz na dokonanie przez spółki pierwszego z pięciu wezwań swoich akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji. Cały proces dematerializacji miał zakończyć się z dniem 1 marca 2021 r., kiedy to wszystkie dokumenty akcji w formie papierowej straciły swoją moc prawną.
Pięć lat dla spóźnialskich...
Okazuje się, że wielu przypadkach zarówno spółki, jak i ich akcjonariusze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta