Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd nad sumieniem Rosji

11 grudnia 2021 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Jednym z pierwszych działań działaczy Memoriału było odwiedzenie Wysp Sołowieckich, miejsca narodzin sowieckiego systemu łagrów. Przywieźli stamtąd kamień, który ustawili na placu Łubiańskim przed siedzibą KGB. Pomnik odsłonięto 30 października 1990 r.
autor zdjęcia: Wojtek Łaski
źródło: EAST NEWS
Jednym z pierwszych działań działaczy Memoriału było odwiedzenie Wysp Sołowieckich, miejsca narodzin sowieckiego systemu łagrów. Przywieźli stamtąd kamień, który ustawili na placu Łubiańskim przed siedzibą KGB. Pomnik odsłonięto 30 października 1990 r.

Kreml postanowił zniszczyć stowarzyszenie Memoriał. Jeśli do tego dojdzie, zniknie jedna z ostatnich rosyjskich organizacji broniących praw człowieka i przypominających o stalinowskich zbrodniach, a władzy jeszcze łatwiej będzie narzucać swoją interpretację historii.

W obronie Memoriału stanęły dziesiątki polityków, organizacji międzynarodowych, naukowców i pisarzy z całego świata. We wspólnym oświadczeniu laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow oraz redaktor naczelny „Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow, podkreślili, że istnienie stowarzyszenia jest „zgodne z interesami społeczeństwa i państwa rosyjskiego". W podobnym tonie wypowiedziało się m.in. ponad 60 uczonych Rosyjskiej Akademii Nauk, członkowie Rady Praw Człowieka przy prezydencie Rosji, Centrum Jelcyna oraz rosyjski PEN Club. Światowej sławy prozaiczka Ludmiła Pietruszewska stwierdziła, że władze odbierają obywatelom pamięć o ofiarach Łubianki i Kołymy. Ogłosiła też, że zrzeka się przyznanej jej przez Putina nagrody państwowej.

Pod internetową petycją „Ręce precz od Memoriału" podpisało się już ponad 118 tys. osób. Próbę likwidacji potępił amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oraz ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Czech. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uznał, że zamknięcie organizacji byłoby „niepowetowaną stratą". Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wspólnie skrytykowali „dokonujący się w Rosji rewizjonizm historyczny". Mimo tak dużego wsparcia dla stowarzyszenia Kreml pozostaje głuchy na jakiekolwiek apele. Wygląda na to, że raz na zawsze postanowił rozwiązać „kłopot", jaki przez lata miał z Memoriałem i jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12139

Wydanie: 12139

Zamów abonament