Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz wyższe roszczenia za mobbing i dyskryminację

23 grudnia 2021 | Kadry i Płace | Andrzej Orzechowski

75 tysięcy złotych to minimalna wartość żądań w rosnącej liczbie spraw związanych z nękaniem czy nierównym traktowaniem, jakie trafiają do sądów. W 2020 r. było ich prawie o 1/5 więcej niż w latach poprzednich.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało aktualne statystyki dotyczące liczby spraw o odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z mobbingiem i wybranymi formami dyskryminacji w sądach I instancji. Odnoszą się one w szczególności do spraw o odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania i molestowania seksualnego, dyskryminacji w zatrudnieniu oraz odszkodowań i zadośćuczynień w związku z mobbingiem. W ostatnich latach do rozpatrzenia było w sądach blisko po 1,5 tys. takich spraw rocznie.

Więcej w sądzie okręgowym

To, który sąd powszechny rozpoznaje sprawę w I instancji, zależy od wartości przedmiotu sporu. Sprawami o wartości do 75 tys. zł zajmują się sądy rejonowe. Gdy wartość jest wyższa, sprawa trafia do sądu okręgowego.

Właśnie spraw trafiających do sądów okręgowych jest coraz więcej. O ile ich liczba od kilku lat utrzymywała się na niemal niezmienionym poziomie 230 spraw rocznie, to w 2020 r. wzrosła do 270, o ok. 20 proc. Niezależnie od przyczyn, pokazuje ona, że pracownicy żądają w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12149

Wydanie: 12149

Spis treści

Reklama

Zamów abonament