Coraz wyższe roszczenia za mobbing i dyskryminację
75 tysięcy złotych to minimalna wartość żądań w rosnącej liczbie spraw związanych z nękaniem czy nierównym traktowaniem, jakie trafiają do sądów. W 2020 r. było ich prawie o 1/5 więcej niż w latach poprzednich.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało aktualne statystyki dotyczące liczby spraw o odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z mobbingiem i wybranymi formami dyskryminacji w sądach I instancji. Odnoszą się one w szczególności do spraw o odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania i molestowania seksualnego, dyskryminacji w zatrudnieniu oraz odszkodowań i zadośćuczynień w związku z mobbingiem. W ostatnich latach do rozpatrzenia było w sądach blisko po 1,5 tys. takich spraw rocznie.
Więcej w sądzie okręgowym
To, który sąd powszechny rozpoznaje sprawę w I instancji, zależy od wartości przedmiotu sporu. Sprawami o wartości do 75 tys. zł zajmują się sądy rejonowe. Gdy wartość jest wyższa, sprawa trafia do sądu okręgowego.
Właśnie spraw trafiających do sądów okręgowych jest coraz więcej. O ile ich liczba od kilku lat utrzymywała się na niemal niezmienionym poziomie 230 spraw rocznie, to w 2020 r. wzrosła do 270, o ok. 20 proc. Niezależnie od przyczyn, pokazuje ona, że pracownicy żądają w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta