Rząd chce gasić pożar na rynku obniżką VAT
Zerowy VAT obowiązywać będzie prawdopodobnie tylko jakiś czas i jedynie na część produktów spożywczych. W efekcie inflacja znów mocno wzrośnie po powrocie do wcześniejszych stawek.
Wciąż jest za wcześnie na oficjalne komunikaty, ale prawdopodobnie od lutego na podstawowe i nieprzetworzone produkty spożywcze VAT spadnie z 5 proc. do zera. – Otrzymujemy nieoficjalne sygnały, ze Komisja Europejska wyrazi zgodę na taki ruch – podają przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, o ile uszczuplone zostaną przychody budżetowe w efekcie takiej obniżki.
Przedstawiciele Komisji potwierdzili, że Bruksela nie będzie protestować, jeżeli Polska wprowadzi w najbliższym czasie zerowy VAT. Dotychczasowe przepisy UE na to nie pozwalały, ale gotowe są już nowe reguły, które na taką operację pozwolą.
Ekonomiści szacują, że taki ruch spowoduje obniżkę inflacji o ok. 0,6–0,8 proc., ale później szybko wróci ona na dotychczasowy poziom. – Ingerencja rządu w czynniki cenowe powoduje, iż konsekwencją logiczną powinno być przyspieszenie wyborów, kiedy widoczne będą te skutki łagodzące ceny. W 2023 r. już ich nie będzie – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Czy ceny spadną?
Na papierze taki ruch wygląda zachęcająco. Ale wiele czynników powoduje, że realna skala zmiany cen w sklepach może być inna. Tym bardziej że ceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta