Ciąża nie zawsze unieważni wypowiedzenie
To, czy oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy z ciężarną pracownicą będzie skuteczne, zależy od rodzaju umowy o pracę oraz okresu, na który została zawarta.
- Po tym, gdy pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę, dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić? – pyta czytelniczka.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest uwarunkowane kilkoma czynnikami, o których informacji zabrakło w postawionym pytaniu. W związku z tym odpowiedź odnosi się do kilku możliwych sytuacji.
Rodzaj umowy
W pierwszej kolejności istotne jest, czy umowa została zawarta na czas określony, czy na czas nieokreślony.
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i zgodę na rozwiązanie umowy wyraziła reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa. Ten przepis nie ma jednak zastosowania do umów zawartych na okres próbny, które nie przekraczają jednego miesiąca. Tym samym, jeżeli czytelniczka ma taką właśnie umowę, to nie może powoływać się na ochronę przewidzianą w art. 177 § 1 k.p.
Przedłużenie z automatu
W dalszej kolejności warto uwzględnić § 3 przywołanego przepisu. Zgodnie z nim umowa o pracę zawarta na czas określony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta