CNG i LNG zyskują na znaczeniu
W transporcie oba paliwa znajdują zastosowanie głównie w autobusach i samochodach ciężarowych.
Wśród paliw alternatywnych coraz częściej stosowanych w transporcie są CNG i LNG, czyli gaz ziemny odpowiednio w formie sprężonej i skroplonej. Oba zyskują na znaczeniu, chociaż ciągle daleko im do popularności tradycyjnych paliw płynnych wytwarzanych z ropy naftowej, takich jak olej napędowy czy benzyna. W stosunku do nich niewątpliwą zaletą CNG i LNG jest m.in. to, że są ekologiczne i niskoemisyjne. Ich głównym składnikiem jest metan, którego stosowanie ogranicza emisję spalin oraz groźnych dla zdrowia pyłków i tlenków azotu. Ponadto oba są stosunkowo ciche i tanie.
CNG znajduje zastosowanie głównie w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach oraz maszynach rolniczych i budowlanych. Z kolei LNG wykorzystywane jest przede wszystkim do napędzania samochodów ciężarowych o dużej pojemności i autobusów. Skroplony gaz zyskuje też popularność w kolejnictwie i żegludze.
Wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta