Świadczenia związane z pracą zdalną bez podatku i składek
Niezależnie od tego, w jaki sposób pracodawca zapewni pracownikowi narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej, ich wartość nie stanowi przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie podlega obciążeniom fiskalnym.
Wprowadzenie stanu epidemii wywołanego przez COVID-19 skłoniło wielu pracodawców do reorganizacji zasad i sposobu świadczenia pracy przez pracowników. Część osób pracujących zdalnie otrzymuje specjalne świadczenia z tego tytułu. Jak prawidłowo rozliczać takie wydatki dla celów podatkowych i ZUS?
Praca w trybie zdalnym ma na celu uchronienie pracowników przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości pracy. Wiąże się też z wieloma korzyściami dla pracowników, np. ogranicza czas i koszty dojazdu do i z pracy. Jednocześnie czasowe przeniesienie miejsca pracy z firmy do domu lub mieszkania pracownika skutkuje wykorzystywaniem przez niego prywatnych zasobów w celach służbowych.
W zdecydowanej większości przypadków praca zdalna jest realizowana za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wykorzystanie środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (e-mail, komunikatory czy aplikacje do telekonferencji) wymaga posiadania przez pracownika szybkiego łącza internetowego, które umożliwia efektywne wykonywanie zadań służbowych porzez m.in. stały dostęp do ogólnofirmowych zasobów. Wykonywanie pracy w tej formule skutkuje również ponoszeniem przez pracownika zwiększonych wydatków z tytułu zużycia energii elektrycznej, ogrzewania i internetu. Praca w trybie zdalnym powoduje też większe fizyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta