Nie każdy urlop należny matce dostępny także dla ojca
Układ zbiorowy pracy może zapewniać dodatkowy urlop tylko pracownicom wychowującym samodzielnie dziecko, jeżeli ma to na celu ochronę w odniesieniu do skutków ciąży i do macierzyństwa. Michał Tomczak adwokat Tomczak & Partnerzy Spółka Adwokacka
Intuicyjne założenie dotyczące wykładni przepisów antydyskryminacyjnych dokonywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest zapewne takie, że Trybunał w ramach przepisów dyrektywy z 2000 r. będzie kwestionować każdą nierówność praw między kobietami i mężczyznami. Tak jednak być nie może, ponieważ niedyskryminowanie nie oznacza równości wszystkiego, w tym równości uprawnień między kobietą a mężczyzną. Równość praw powinna być oceniana w kontekście obowiązków i obciążeń, w tym zwłaszcza związanych z macierzyństwem.
Sprawa C-463/19 jest ciekawa również w tym sensie, że inicjatorem sporu jest francuski związek zawodowy pracowników zabezpieczenia socjalnego CPAM (Caisse primaire d'assurances maladie), czyli – z zachowaniem różnic systemowych – odpowiednik naszego ZUS (albo jednego z kilku ZUSów, które funkcjonują w systemie francuskim). Wyrok w niej, cokolwiek pytyjski w wymowie, zapadł 18 listopada 2020 r.
Sens pytania
Pracownik tej instytucji jako ojciec dziecka wniósł o udzielenie mu urlopu, powołując się na układ zbiorowy pracy. Chodziło o szczególny, nieznany u nas urlop trzymiesięczny z prawem do połowy wynagrodzenia lub półtoramiesięczny urlop z prawem do pełnego wynagrodzenia oraz roczny urlop bezpłatny.
Pracodawca, czyli fundusz ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta