Kompleksowe zarządzanie w gospodarce wodnej
Finalizujemy przygotowanie programu zarządzania ryzykiem powodziowym, programu inwestycyjnego, pokazującego, co musimy zrobić, także we współpracy z samorządami, żeby zniwelować ryzyko powodziowe – mówi Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Materiał powstał we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie
Zjawiskiem, z którym mamy do czynienia w Polsce, są spowodowane nawalnymi deszczami powodzie błyskawiczne. Jak można im zapobiegać?
Pamiętajmy, że woda to jest żywioł, a susza czy powodzie są zjawiskami naturalnymi, które były, są i będą. Zresztą przykład roku 2021, roku powodzi na świecie, pokazał, że takie kraje, jak Niemcy czy Holandia, czyli potentaci w gospodarce wodnej, doświadczyły gigantycznych i ekstremalnych powodzi. Zginęło kilkaset osób, a koszty to są dziesiątki miliardów euro.
Zgodnie z unijnymi dokumentami, m.in. dyrektywą powodziową, mamy cały system zarządzania ryzykiem powodziowym. Podstawą są mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego, które są aktualizowane co sześć lat – ostatni raz miało to miejsce w ubiegłym roku – a które stanowią symulację na tzw. wodę stulecia, która jednak zdarza się nie co 100 lat, lecz coraz częściej. Mapy pokazują nam w skali kraju, w których miejscach, w większości chodzi o rzeki, w razie powodzi woda może wylać i jaki teren może zalać, czyli pokazujemy tereny zalewowe. No i podstawowa zasada jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta