Zakupy przy użyciu kart paliwowych nadal z wątpliwościami
Jeśli sprzedający ma prawo dysponowania towarami jak właściciel i pełni rolę aktywnego pośrednika mającego wpływ na warunki transakcji, to nabywca benzyny może odliczyć VAT naliczony z faktur wystawionych przez stację paliw.
Kwestie związane z konsekwencjami podatkowymi stosowania kart paliwowych na gruncie VAT budzą wątpliwości interpretacyjne. Dotyczy to przede wszystkim określenia w jakich warunkach dochodzi do transakcji łańcuchowych w zakresie dostawy paliwa pomiędzy stacją paliw, emitentem karty paliwowej a jej użytkownikiem, a w jakiej sytuacji emitent karty świadczy usługę finansowania zakupów paliwa. Jeśli bowiem transakcja będzie stanowić dostawę towarów, to kontrahenci będą uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej sprzedaż paliwa, wystawionej przez emitenta karty paliwowej. Jednak w sytuacji, w której usługa pośrednika będzie stanowić de facto usługę finansową, a nie sprzedaż paliwa, kontrahenci nie będą uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez emitenta karty.
Interpretacja ogólna ministra finansów
15 lutego 2021 r. minister finansów, funduszy i polityki regionalnej wydał interpretację ogólną (PT9.8101.3.2020) w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku od towarów i usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta