Czy toaleta przenośna jest urządzeniem przemysłowym
Przedsiębiorca, który wynajmuje, dzierżawi lub leasinguje składniki majątku ruchomego od zagranicznego kontrahenta, może być zobowiązany do pobrania i zapłaty podatku u źródła.
Przedsiębiorca, który odpłatnie korzysta ze składników majątku ruchomego (najem/dzierżawa/leasing) należących do zagranicznego kontrahenta, powinien uważnie się przyjrzeć, czy nie są one urządzeniami przemysłowymi i czy opłaty za korzystanie z nich nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Z powodu szerokiej definicji urządzenia przemysłowego za takowe uważane są np. toalety przenośne.
Większość podatników podatek u źródła wiąże z wypłatą za granicę dywidend lub odsetek, zakupem z zagranicy usług niematerialnych (np. usług marketingowych świadczonych przez internetowych gigantów z siedzibą w Irlandii) albo należnościami licencyjnymi. Te ostatnie obejmują m.in. opłaty za użytkowanie urządzeń przemysłowych, które podatnikom kojarzą się głównie z leasingiem maszyn produkcyjnych czy najmem środków transportu. Tym większe zaskoczenie może przeżyć przedsiębiorca, odkrywając, że zdaniem polskiego fiskusa urządzeniem przemysłowym jest przenośna toaleta, zwana toi toiem.
Przekonał się o tym podatnik, który realizował kontrakty budowlane w Polsce i za granicą. W celach realizacji tych ostatnich podatnik wynajmował od miejscowych przedsiębiorców maszyny budowlane, kontenery, ale także m.in. toalety przenośne. Podatnik nie miał wątpliwości, że najem maszyn i kontenerów będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta