Fiskus chce od opodatkować zamianę PCC i VAT
W przypadku zamiany dwóch nieruchomości skarbówka może podnieść, że skoro wyłączone jest opodatkowanie tylko w zakresie w jakim jedna transakcja podlega VAT, to w odniesieniu do drugiego obiektu warunek ten nie jest spełniony.
Czynność zamiany nie jest tak popularna jak sama sprzedaż, ale w obrocie gospodarczym również zdarzają się tego typu transakcje, polegające na tym, że każda ze stron transakcji zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przyjmując, że z jednej strony istnieje podmiot profesjonalny (prowadzący działalność gospodarczą) i przedmiotem jego dostawy jest nieruchomość gruntowa (niezabudowana), ale przeznaczona pod zabudowę, a drugim podmiotem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i przedmiotem jej dostawy jest nieruchomość zabudowana domem jednorodzinnym, powstaje wątpliwość co do zakresu opodatkowania transakcji zamiany tych nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
W odniesieniu do opodatkowania VAT przyjmuje się w takim przypadku, że mają miejsce dwie odrębne odpłatne dostawy towarów.
Różne kwalifikacje
W ramach transakcji dochodzi bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami (nieruchomościami) jak właściciel. Jednocześnie płatnością jest inna rzecz (druga nieruchomość). Podmiot profesjonalny dokonujący dostawy nieruchomości gruntowej (niezabudowanej), ale przeznaczonej pod zabudowę, będzie zatem zobowiązany opodatkować to świadczenie wg podstawowej 23-proc. stawki VAT i oczywiście udokumentować ją za pomocą faktury. Z kolei druga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta