Zakwaterowanie pensjonariuszy nie dało zwolnienia
Prowadzenie domu pomocy społecznej nie służy zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych spółki, bo przede wszystkim będą tam realizowane usługi opiekuńcze. To oznacza, że lokale nie będą służyć wyłącznie celom mieszkaniowym.
Spór w sprawie dotyczył zwolnienia z VAT dla usługi dzierżawy budynku mieszkalnego. We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że jest wyłącznym właścicielem nieruchomości zabudowanej. Budynek wchodzący w jej skład został zakwalifikowany jako mieszkalny zbiorowego zamieszkania i jest w całości przeznaczony na dom pomocy społecznej.
Kobieta tłumaczyła, że nie prowadzi w nim jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Nie jest też czynnym podatnikiem VAT. Od 1 stycznia 2021 r. wydzierżawiła go spółce. A usługa ta została sklasyfikowana jako „wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi lub dzierżawionymi".
Kobieta podkreśliła, że dzierżawca prowadzi działalność pożytku publicznego polegającą na świadczeniu pomocy społecznej z zakwaterowaniem w ramach domu pomocy społecznej. Poza działalnością pożytku publicznego, w budynku nie jest prowadzona jakakolwiek inna działalność.
Sama była przekonana, że świadczone od stycznia 2021 r. usługi dzierżawy budynku mieszkalnego będą korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Fiskus odpowiedział, że nie. Zgodził się co prawda, że art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta