Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara administracyjna musi mieć swoją wyraźną podstawę

29 grudnia 2021 | Administracja | Arkadiusz Turczyn
źródło: Mirosław Owczarek

Brak klarowności wypowiedzi ustawodawcy wywołujący wątpliwości co do brzmienia warunków, od których zależy nałożenie kary fiskalnej, nie może obciążać strony postępowania – orzekł w jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny.

W orzecznictwie zauważono, że kara administracyjna wywołuje ujemne skutki dla podmiotu prawa, który nie stosuje się do obowiązków wynikających z norm prawnych lub aktów stosowania prawa. Kary administracyjne stosowane są automatycznie z tytułu odpowiedzialności obiektywnej, pełnią przede wszystkim funkcję prewencyjną, a nie represyjną. Represyjne sankcje administracyjne należą do szerszej kategorii prawa represyjnego, odpowiadającego autonomicznemu konstytucyjnemu pojęciu „postępowania karnego" użytemu w art. 42 Konstytucji RP.

Prowadzi to do konieczności uwzględnienia dyrektyw interpretacyjnych właściwych dla tej dziedziny prawa, w tym nakazu określoności przepisów prawnych, na podstawie których określana jest kara; z art. 42 ust. 1 Konstytucji RP wynika zasada określenia znamion czynu karalnego w ustawie. Wobec deliktu administracyjnego można mówić o wymogu ścisłego określenia przesłanek sytuacji poddanych sankcji administracyjnej, wykluczającej niepewność jego adresatów co do treści praw i obowiązków, a zwłaszcza stwarzania dla organów go stosujących zbyt dużej swobody, a nawet dowolności interpretacji.

Ten nakaz poprawnej legislacji znajduje swoje podstawy w art. 2 Konstytucji RP i świadczy o zachowaniu obowiązków określonych normą z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP; bez dokładnego określenia warunków wymierzenia kary nie jest możliwe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12153

Wydanie: 12153

Spis treści

Reklama

Zamów abonament