Wysłuchanie ważne dla mieszkańców, ale skarga nie była bezskuteczna
Radny sejmiku województwa może poskarżyć się na jego bezczynność, ale musi to dotyczyć statusu osobistego.
Kolegialne organy pełnią istotne funkcje w państwie. Ale ich specyfika związana z koniecznością współdziałania wielu osób powoduje, że są one podatne na konflikty, w związku z którymi nierzadko muszą nawet interweniować sądy. Takiej sytuacji dotyczy jedno z najnowszych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 grudnia 2021 r.
Awantura w sejmiku
Sprawa dotyczyła sejmiku województwa, który został zaskarżony przez jednego ze swoich radnych z powodu bezczynności. Konkretnie chodziło o realizację jednego z punktów porządku obrad sesji. Z akt sprawy wynikało, że pod koniec stycznia 2021 r. grupa dziesięciu radnych sejmiku złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w związku z informacjami dotyczącymi ograniczania konkurencji na rynku odpadowym. We wniosku zgodnie z wymogiem ustawowym zamieszczono porządek obrad. W jego punkcie trzecim przewidziano wystąpienie przedstawicieli związku międzygminnego w sprawie powołania regionalnej instalacji przetwarzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta