Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyeliminowanie decyzji z obrotu prawnego wywiera skutki wstecz

29 grudnia 2021 | Administracja | Piotr Jarzyński

Jak wynika z ugruntowanego orzecznictwa, ukończenie budowy i zrealizowanie decyzji o pozwoleniu na budowę (wzniesienie obiektów) nie stanowi nieodwracalnych skutków prawnych w rozumieniu art. 156 § 2 kpa.

Zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: prbud), pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, którym w pierwszej instancji jest starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) albo wojewoda (art. 28 ust. 1 i 1a oraz art. 82 prbud).

Przesłanki decyzji

Instytucja stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej została uregulowana w art. 156–159 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: kpa). Jej celem jest wyeliminowanie z obrotu prawnego wadliwej decyzji administracyjnej. Jest to wyjątek od zasady trwałości ostatecznej decyzji administracyjnej, a więc takiej, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Uchylenie lub zmiana takiej decyzji, stwierdzenie jej nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego lub ustawach szczególnych (art. 16 § 1 kpa).

W art. 156 § 1 kpa zawarto katalog przesłanek pozwalających organowi administracji publicznej na stwierdzenie nieważności decyzji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12153

Wydanie: 12153

Spis treści

Reklama

Zamów abonament