Rozliczenie opakowań zwrotnych
Niezwrócenie opakowania może zobowiązywać sprzedawcę do podwyższenia podstawy opodatkowania.
W opisie sprawy przedstawionej w interpretacji 0112- KDIL3.4012.50.2021.1.MS wydanej 10 września 2021 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: dyrektor KIS), podatnik wskazał, że planuje realizować dostawy towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej: klienci) w zwrotnych opakowaniach (dalej: opakowania), za które będzie pobierana kaucja. Podatnik nie będzie wliczać do podstawy opodatkowania VAT wartości opakowania. Wydanie opakowania oraz pobranie kaucji, będzie ujęte na paragonie, jednak w jego niefiskalnej części (na co pozwala odpowiednia funkcjonalność kasy). Zwrot opakowania przez klienta będzie dokumentowany w analogiczny sposób, przez co podatnik będzie w stanie ustalić ilości wydanych i zwróconych opakowań.
W tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły m.in. konieczności zwiększania podstawy opodatkowania w przypadku braku zwrotu opakowania przez klienta, sposobu ustalania terminów zwrotu opakowań etc.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji, gdy kwota pobranej kaucji nie została wliczona do podstawy opodatkowania ujętej na kasie, a klient nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta