Podejmując uchwałę, radni muszą patrzeć w przyszłość
Organ gminy powinien w sposób na tyle elastyczny kształtować wysokość opłat za zatrzymanie na przystanku, aby umożliwić pojawienie się nowych przewoźników na rynku.
Uchwały samorządowe to bardzo istotny element prawnego krajobrazu na danym terenie. Jako prawo miejscowe kształtują sytuację nie tylko zwykłych mieszkańców, np. gdy chodzi o podatek od nieruchomości, ale w wielu przypadkach przekładają się na lokalny biznes. Tak jest m.in. w przypadku przewoźników, którzy z uchwały rady gminy dowiadują się o stawkach za korzystanie z przystanków komunikacyjnych. O dość nietypowej, ale ważnej kwestii, którą przy ich podejmowaniu należy brać pod uwagę, przypomniał samorządowcom niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2021 r.
Prokurator wkracza do akcji
Sporna sprawa trafiła do sądu za sprawą prokuratora. To on skorzystał ze swoich uprawnień i zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie uchwałę rady gminy zmieniającą ustalenia dotyczące stawki za korzystanie z przystanków komunikacyjnych. Radni postanowili w niej, że stawka opłaty za korzystanie z przystanków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta