Wydzielenie działek to też odszkodowanie
Dojścia, dojazdy, drogi i działki pod sieci uzbrojenia terenu muszą być określone w planie miejscowym, a scalenie i podział gruntów dokonywany jest właśnie na podstawie ustaleń tego planu.
Scalanie i podział, o którym mowa w art. 101–108 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2021 r., poz. 1899, t.j. ze zm.; dalej: ugn) stosuje się w sytuacji, gdy nadmierne rozdrobnienie działek i niekorzystne ich ukształtowanie uniemożliwia zagospodarowanie ich w sposób przewidziany w planie miejscowym. Aby nadmiernie rozdrobnione i niekorzystnie ukształtowane działki można było racjonalnie wykorzystać zgodnie z planem miejscowym, muszą one być w pierwszej kolejności scalone, a później na nowo podzielone na działki gruntu.
Nawet przymuszenie
Scalanie i podział może dotyczyć dużego obszaru, na którym znajdują się nieruchomości, których właściciele mają nieraz sprzeczne interesy, a nawet nie są zainteresowani udziałem w scalaniu i podziale. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość przymuszenia właścicieli nieruchomości do poddania się tej procedurze. O scalaniu i podziale decyduje władczo rada gminy w drodze uchwały (art. 102 ust. 3 ugn) i taką uchwałę może podjąć nawet wbrew wszystkim właścicielom (użytkownikom wieczystym) nieruchomości, jeśli nieruchomości mające być objęte scalaniem i podziałem są położone na obszarze wcześniej określonym w planie miejscowym (art. 102 ust. 2 część pierwsza ugn), albo wbrew części właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości, gdy właściciele (użytkownicy wieczyści) posiadający ponad 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta