Nie każde postępowanie sądowe wymaga tworzenia rezerwy bilansowej
Brak regulacji w zakresie ustalania cen i opłat za usługę odprowadzania wód opadowych wywołuje wiele wątpliwości po stronie samorządu gminnego w całym kraju. Zaliczenie usługi do zadań własnych gminy nie oznacza, że musi być ona świadczona nieodpłatnie.
Wszczęcie przed sądem administracyjnym postępowania o ważność podstawy pobierania opłat za usługi odprowadzenia wody opadowej i roztopowej nie oznacza dla przedsiębiorstw zajmujących się eksploatacją gminnej kanalizacji odprowadzającej wody opadowe i roztopowe obowiązku tworzenia rezerwy bilansowej na zwrot tych opłat.
Wymogi rachunkowości
Zgodnie z ustawą o rachunkowości rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu skutków toczącego się postępowania sądowego.
Jednak nie każde postępowanie sądowe, które może powodować powstanie zobowiązań dla określonego podmiotu, automatycznie oznacza obowiązek utworzenia rezerwy przez ten podmiot. Każda sytuacja powinna być wnikliwie oceniana in casu.
Uchwała w sprawie opłat
Przykładem takiego postępowania sądowego, którego wszczęcie nie skutkuje tworzeniem rezerwy przez podmiot świadczący usługę odprowadzania wód opadowych i roztopowych do kanalizacji gminnej, jest postępowanie przed sądem administracyjnym w sprawie unieważnienia uchwały rady gminy ustalającej opłaty za taką usługę.
Problem ze wskazaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta