Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termin nie zacznie biec bez pisma

30 grudnia 2021 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Samo poinformowanie pracownika, że pracodawca zdecydował o rozwiązaniu z nim umowy o pracę, bez złożenia mu pisemnego oświadczenia w tej sprawie, nie rozpoczyna biegu terminu do złożenia pozwu.

- Pracodawca 1 września 2021 r. ustnie poinformował etatowca, że zdecydował o jego dyscyplinarnym zwolnieniu z powodu picia alkoholu w czasie pracy. Jednocześnie zakomunikował mu, że pisemne oświadczenie o rozwiązaniu umowy przekaże mu wkrótce dział kadr i że ma się już nie stawiać do pracy, bo nie zostanie wpuszczony. Pracownik kilkakrotnie dzwonił do kadr, prosząc o przesłanie pisma. Pismo z oświadczeniem woli pracodawcy – datowanym na 14 października 2021 r. – otrzymał dopiero 15 października. 20 października skierował pozew do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy. Czy pracodawca może zwalczać ten pozew twierdząc, że pracownik nie dochował 21-dniowego terminu na złożenie do sądu odwołania, skoro już od ponad miesiąca wiedział o zwolnieniu i nie przychodził do pracy? – pyta czytelnik.

Nie.

Taki sposób obrony nie będzie skuteczny, bo promowałby sprzeczne z prawem działania pracodawcy.

Wskazówki w orzecznictwie

Pozornie orzecznictwo dotyczące naruszania terminów wniesienia odwołania jest korzystne dla pracodawcy. Jak wielokrotnie stwierdzał Sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12154

Wydanie: 12154

Spis treści

Reklama

Zamów abonament