Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mały ZUS plus sposobem na obniżenie kosztów biznesu w 2022 r.

30 grudnia 2021 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorca, który w 2021 r. osiągnął przychód z działalności gospodarczej nie wyższy niż 120 000 zł, w przyszłym roku może mieć prawo do opłacania niższych składek społecznych.

W takim bowiem przypadku składki społeczne wolno naliczać od indywidualnie określonej podstawy ich wymiaru, której bazą jest ubiegłoroczny dochód z biznesu. To tzw. mały ZUS plus – rozwiązanie wprowadzone od lutego 2020 r., o którym ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi w art. 18c pkt 1.

Z takiego uprawnienia mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej, tj. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. W tej grupie nie ma więc twórców i artystów, osób wykonujących wolny zawód ani wspólników spółek jawnych, komandytowych, partnerskich czy wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., a także osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół. Natomiast wspólnicy spółki cywilnej są do tej ulgi uprawnieni z uwagi na to, że są traktowani jak przedsiębiorcy w myśl ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12154

Wydanie: 12154

Spis treści

Reklama

Zamów abonament