Atom i OZE mogą stworzyć miks energetyczny Polski
Poprawa infrastruktury przesyłowej, rozwój energetyki jądrowej i zwiększenie potencjału odnawialnych źródeł energii mogą być receptą dla krajów takich jak Polska – mówi Neil Wilmshurst, wiceprezes Electric Power Research Institute.
Europa stawia sobie ambitne cele klimatyczne i coraz bardziej skłania się do uwzględnienia atomu w transformacji energetycznej. Czy jest on konieczny?
Nie ma jednej technologii, która rozwiązuje wszystkie problemy. Miks energetyczny musi odpowiadać potrzebom oraz możliwościom technicznym i finansowym danego kraju. Dla Polski energetyka jądrowa nie jest jedynym rozwiązaniem, ale mogłaby być znaczącym źródłem energii elektrycznej w transformacji i mogłaby być rozwijana jednocześnie z energetyką wiatrową i słoneczną.
Wciąż jednak nie wiemy, czy atom zostanie dopuszczony do wsparcia finansowego oferowanego przez Unię Europejską. Niemcy i Francja spierają się w tej sprawie...
Francja zainwestowała w energetykę jądrową kilkadziesiąt lat temu, głównie ze względu na brak zasobów naturalnych, podczas gdy Niemcy miały trochę atomu, ale także własne zasoby. W rezultacie emisje CO2 we Francji są bardzo niskie i stawiają ten kraj na czele transformacji energetycznej. Zrozumiałe jest więc, że Francja nadal będzie intensywnie inwestować w atom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta