Polskie koncerny inwestują krocie w przerób ropy
Orlen, Grupa Azoty i Lotos wydają ogromne kwoty na rafineryjne i petrochemiczne projekty. Wszystko po to, aby sprostać rosnącej konkurencji, a nawet istotnie poprawiać zyski.
Malejący przerób ropy naftowej oznacza, że szanse na sukces w biznesie rafineryjno-petrochemicznym mają tylko te koncerny, które posiadają najbardziej efektywne i nowoczesne instalacje. Tym samym, aby konkurować na międzynarodowych rynkach, konieczne są wielomiliardowe inwestycje, co w wielu miejscach na świecie się dzieje. Powstają one też w Polsce i innych krajach naszego regionu.
Marżowe produkty
Zdecydowanie najbardziej ambitny program unowocześniania instalacji rafineryjnych i petrochemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej ma grupa Orlen. Jej sztandarowym projektem jest budowa kompleksu Olefin III. Realizowana w Płocku inwestycja ma pochłonąć około 13,5 mld zł. Nowe instalacje w produkcję powinny rozpocząć się na początku 2025 r. Będą przetwarzać różne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta