Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność za dług z podatku od nieruchomości

04 stycznia 2022 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

W grudniu zmarł podatnik, pozostawił 10 tys. zł długu z podatku od nieruchomości. Na początku stycznia wniosek o umorzenie złożył do wójta spadkobierca – małżonka. Inni spadkobiercy nie kontaktowali się nawet z gminą. W jaki sposób wydać decyzję o odpowiedzialności za długi – czy tylko wobec małżonki ? Jak podejść do wniosku o umorzenie – pyta wójt.

Podatek od nieruchomości ma podstawy w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.). Organem podatkowym jest wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta). Natomiast stawki podatku od nieruchomości są na podstawie art. 5 ust. 1 ww. ustawy określane w drodze uchwały rady gminy – z ograniczeniami kwotowymi. W ust. 1 pkt 2 ustawodawca wyszczególnił zaś stawki podatkowe w zależności od przeznaczenia budynków, w tym zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

W kontekście podanego stanu faktycznego znaczenie mają regulacje ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Ustawa ta przewiduje bowiem różne preferencje w spłacie należności podatkowych, o czym świadczy art. 67a, gdzie postanowiono, że:

§ 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12157

Wydanie: 12157

Spis treści
Zamów abonament