Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w akcyzie odroczona o rok

04 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Od 2023 r. obowiązkowa będzie elektroniczna ewidencja. Już teraz obowiązują wyższe stawki na alkohol i papierosy oraz ulgi dla małych producentów.

 

1 stycznia 2022 r. weszła w życie część przepisów znowelizowanej ustawy akcyzowej, które mają wspierać małych regionalnych producentów napojów alkoholowych, m.in. wina, cydru, nalewek i miodu pitnego. Ustawa zakłada również elektronizację ewidencji, jednak te zmiany zostały przesunięte o rok.

Mali zapłacą połowę

Już od 2022 r. mali niezależni producenci napojów alkoholowych zapłacą 50 proc. stawki akcyzy. Z ulgi skorzystają producenci wina i napojów fermentowanych (np. win owocowych i cydrów) oraz mali producenci wyrobów pośrednich (np. miodów pitnych). Chodzi o winiarnie prawnie i ekonomicznie niezależne od innych producentów wina, nieprodukujące wina na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców. Wielkość produkcji wina małej winiarni w roku winiarskim nie przekracza 1000 hektolitrów. Możliwości zastosowania obniżonej stawki nie będą mieli podatnicy, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12157

Wydanie: 12157

Spis treści
Zamów abonament