Apelacja do poprawki
Zmiana przepisów o wnoszeniu środka zaskarżenia skomplikowała życie.
Jeżeli strona nie złożyła wniosku o uzasadnienie wyroku, to apelacja podlega odrzuceniu. Taki skutek ma być następstwem wejścia w życie zmian dokonanych ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 r., poz. 1469). Potwierdza to między innymi uchwała Sądu Najwyższego z 29 września 2020 r. (III UZP 2/20) i postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 25 lutego 2021 r. (III AUa 208/21).
Wydaje się, że jeszcze dalej idące warunki formułowane są przez doktrynę, gdyż dopuszczalność wniesienia apelacji ma być uzależniona od „uzyskania" przez stronę uzasadnienia wyroku (T. Ereciński, Apelacja w postępowaniu cywilnym, Wydawnictwo Wolters Kluwer 2020, s. 19).
Nie podzielam poglądów, że warunkiem skutecznego wniesienia apelacji ma być złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, a tym bardziej doręczenie uzasadnienia wyroku, bo chyba o to chodziło, gdy wskazano na konieczność „uzyskania" uzasadnienia.
Kwestionuję te stanowiska z dwóch istotnych powodów.
Co jest i co będzie
Pierwszy wynika z analizy obowiązujących przepisów i dokonanych zmian.
Niewątpliwie uchylenie art. 369 § 2 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) oznacza, że aktualnie kodeks nie określa wprost terminu do wniesienia apelacji bez wcześniejszego złożenia wniosku o sporządzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta