Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co będzie po ukłuciu

08 lutego 2022 | Rzecz o prawie | Katarzyna Czyżewska Dariusz Tarabasz

Masowość szczepień powoduje, że ich działania niepożądane są nieuniknione.

Prezydent podpisał 4 stycznia 2022 r. ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych („Fundusz"). Środki zgromadzone w Funduszu będą wypłacane, gdy po szczepieniu wystąpi działanie niepożądane.

Co prawda szczepionki (tak jak inne leki) przed dopuszczeniem do obrotu przechodzą rygorystyczną procedurę rejestracyjną, która między innymi ma potwierdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo, jednak masowość stosowania powoduje, że wystąpienie działań niepożądanych (tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych) jest z punktu widzenia statystyki nieuniknione. Szybka procedura kompensowania szkód przez państwo zapewnia poczucie bezpieczeństwa pacjentom.

Najpierw trzeba pomóc

Pod tym względem polskie prawo zdecydowanie odbiegało dotychczas od standardów przyjętych w krajach bardziej rozwiniętych. Pierwszy tego rodzaju fundusz został powołany w Niemczech już w 1961 r. Podobne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12186

Wydanie: 12186

Spis treści

Reklama

Zamów abonament