Unia Europejska chce rozwiązać problem pustych spółek
Podmiot uznany za wydmuszkę nie otrzyma certyfikatu rezydencji – mówi Piotr Paśko, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP.
Jakie znaczenie dla podatników będą miały przepisy opublikowanego niedawno projektu dyrektywy ATAD 3?
To bardzo ważne zmiany, które wpłyną na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt dyrektywy ATAD 3 ma być kolejnym etapem uszczelnienia systemu podatkowego i wprowadzenia sprawiedliwych obciążeń. Celem jest zmniejszenie luki podatkowej wynoszącej ok. 20 mld euro w całej UE, związanej z wykorzystywaniem tzw. spółek pustych – wydmuszek. Chodzi o podmio- ty tworzone w celu skorzysta-nia z preferencji podatkowych, które nie posiadają zasobów wystarczających do prowadzenia działalności.
Kogo będą dotyczyć przepisy?
Będą wpływać na działalność wszystkich podmiotów mających strukturę holdingową, zarówno z UE, jak i z państw trzecich, ponieważ projekt dyrektywy odnosi się też do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta