Trzeba naprawić mechanizm powoływania sędziów
Prezydencki projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN nie dotyka systemowej wadliwości wymiaru sprawiedliwości na tle orzeczeń TSUE i ETPC.
Problem przywrócenia zachwianych reguł praworządności nieodmiennie pojawia się w debatach publicznych. W ostatnim okresie kwestia prawnego znaczenia wadliwego powołania sędziów pojawiła się w propozycji Porozumienia dla praworządności. Następnie stała się ponownie przedmiotem oceny Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w wydanym 3 lutego wyroku w sprawie Advance Pharma sp. z o.o. przeciwko Polsce, 1469/20. Dotknięto jej także w tzw. prezydenckim projekcie likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Problem ten generuje poważne rozbieżności. Z jednej strony postuluje się powrót wadliwie powołanych sędziów na poprzednio zajmowane pozycje (projekt Porozumienia dla praworządności), z drugiej poszukuje sposobu legalizacji wadliwie powołanych. W pierwszym ujęciu akcentuje się potrzebę przywrócenia praworządności oraz eliminacji naruszeń, co gwarantuje usunięcie źródła problemu i powrót do międzynarodowej wspólnoty państw opartych na koncepcji rządów prawa. W ujęciu alternatywnym przyznaje się prymat pragmatyzmowi, pewności prawa i unikaniu pogłębiania podziałów w środowisku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta