Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować klauzule waloryzacyjne

15 lutego 2022 | Dobra Administracja | Bolesław Szyłkajtis Michał Wojciechowski

W dobie rosnących cen materiałów budowlanych, a także wciąż panującej pandemii wirusa SARS-CoV-2, polski ustawodawca widzi w rynku zamówień publicznych źródło impulsu do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Zachętą dla potencjalnych uczestników rynku zamówień publicznych ma być ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej:„PZP), która obowiązuje już od 1 stycznia 2021 r. , a w szczególności nowe regulacje odnoszące się do umowy o zamówienie publiczne. W założeniu umowa ta mimo że przygotowywana głównie przez jedną tylko stronę – tę publiczną – ma być bardziej „wyważona” i nastawiona na współpracę publiczno-prywatną.

W szczególności, ma przewidywać określone zabezpieczenia dla wykonawcy na wypadek wzrostu kosztów wykonania umowy, tzw. waloryzacja. Ustawa przewiduje w tym zakresie jedynie pewne ramy, które z biegiem czasu ma uzupełniać praktyka poszczególnych zamawiających oraz pojawiające się coraz częściej rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wygląda obecnie ta praktyka w kontekście umów na roboty budowlane?    

Ewolucyjny krok w dobrą stronę

Bez wątpienia wprowadzenie w ramach nowej ustawy PZP obowiązku – pod pewnymi warunkami – stosowania przez zamawiających w umowach o roboty budowlane klauzul waloryzacyjnych należy uznać za krok w dobrym kierunku. Stanowi to też potwierdzanie i „usankcjonowanie” przyjętych i stosowanych już znacznie wcześniej standardów przez kluczowych zamawiających w branży budowlanej: GDDKiA –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12192

Wydanie: 12192

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament