Po co komisji rewizyjnej zespół kontroli
Analizując przepisy statutów gmin można zauważyć, że w ramach komisji rewizyjnych powoływane są dodatkowo „zespoły kontrolne”. Czy tworzenie takich ciał ma jakikolwiek sens?
Z nietypowym problemem prawnym zetknęła się przewodnicząca komisji rewizyjnej jednego z mazowieckich miast. „Prezydent odmawia kierowanej przeze mnie komisji możliwości skontrolowania jednej z miejskich jednostek” – napisała. „Prezydent w swoim piśmie wywodzi, że prowadząc kontrole naruszamy przepisy statutu” – napisała przewodnicząca.
Upoważnienia dla radnych
Statut w opisywanej gminie przewiduje, że z komisji rewizyjnej w celu przeprowadzenia czynności kontrolnych powoływany jest zespół kontrolny. Radni-członkowie zespołu otrzymują upoważnienia i na tej podstawie przeprowadzają kontrolę w danej jednostce. Od początku pandemii zarówno rada jak i jej komisje pracują zdalnie. Komisja rewizyjna także prowadzi kontrole z wykorzystaniem aplikacji do porozumiewania się na odległość. Komisja rewizyjna przeprowadza kontrole w pełnym składzie na zdalnych posiedzeniach, rozmawiając z kierownikiem kontrolowanej jednostki i badając udostępnione jej cyfrowo materiały.
„Prezydent uznał, że kontrola prowadzona w trybie zdalnym bez zastosowania przepisów statutu dot. zespołu kontrolnego narusza prawo i dlatego odmówił możliwości jej przeprowadzenia. Czy wykładnia prezydenta jest zasadna” – zapytała przewodnicząca w opisywanej gminie.
Częsty kłopot
Przedstawiony problem może pojawić się w wielu jednostkach samorządu terytorialnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta