Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka procedura uchwalania planu

08 marca 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Postępowanie w sprawie uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może się przedłużać. Co w takiej sytuacji może zrobić osoba zainteresowana w przyspieszeniu procedury planistycznej?

W praktyce uznaje się, że korzystniejsze dla inwestorów jest ustalanie zasad zabudowy terenu w m.p.z.p. Ustalenia wynikające z prawa miejscowego są pewniejsze, niż ustalenia z decyzji administracyjnej. Sama procedura uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: m.p.z.p.) kosztowo i organizacyjnie obciąża władze gminy. Natomiast w przypadku konieczności uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, koszty i organizacyjna obsługa takiego postępowania obciążają także inwestora.

Elastyczny instrument

Ponadto w porównaniu do m.p.z.p. decyzja o warunkach zabudowy jest instrumentem bardziej elastycznym. Decyzja o warunkach zabudowy nie musi być zgodna ze studium. W stosunku do tego samego terenu, można wydać wiele różnych „wuzetek”. Inwestor, który ubiega się o takie rozstrzygnięcie, może korzystać z różnych środków prawnych mających na celu zagwarantowanie załatwienia jego sprawy w odpowiednim czasie.

Takie możliwości nie występują w przypadku postępowania w sprawie uchwalenia m.p.z.p. Osoby zainteresowane, w ustaleniu nowych zasad zabudowy za pomocą takiego instrumentu, pozbawione są możliwości efektywnej kontroli szybkości takiego postępowania. Ponadto osoby zainteresowane w uchwaleniu lub w zmianie ustaleń m.p.z.p. pozbawione są formalnych możliwości wszczynania postępowań w takich sprawach.

Problem ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12210

Wydanie: 12210

Spis treści
Zamów abonament