Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyrównywać szanse kobiet na polskim rynku pracy

08 marca 2022 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Podczas debaty podkreślano, że kobiety powinny mocniej wierzyć w swoje siły i kompetencje
autor zdjęcia: rp.pl (8)
źródło: Rzeczpospolita
Podczas debaty podkreślano, że kobiety powinny mocniej wierzyć w swoje siły i kompetencje

Zdaniem ekspertów zmiana spojrzenia na tradycyjną rolę kobiet w społeczeństwie powinna zaczynać się już na wczesnym etapie edukacji.

Mimo że udział kobiet w rynku pracy przekracza 40 proc., to aż 80 proc. stanowisk prezesów i 75 proc. członków zarządu zajmują mężczyźni. Takie wyniki przynosi analiza wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet na podstawie danych z KRS. To oznacza, że i tak już niewielki udział kobiet we władzach firm w 2021 r. jeszcze się zmniejszył.

Nadal też wiele kobiet w wieku produkcyjnym (18–59 lat) pozostaje poza rynkiem pracy, stanowiąc ogromny, ponad 2,3-mln niewykorzystany potencjał. Składa się na to wiele czynników, jest też wiele pomysłów, jak tę sytuację zmienić, a jednym z nich dyrektywa work-life balance.

Co ogranicza aktywność zawodową kobiet? Jak ułatwić kariery zawodowe kobiet i wspierać ich aspiracje (mentoring, networking)? Dyrektywa work-life balance: czy firmy są gotowe na zmiany? Czy takie rozwiązania mogą zmienić rzeczywistość? Zapomniane pokolenie 50+, aktywność zawodowa kobiet z perspektywy MŚP i Polski „niecentralnej”. Czy, a jeśli tak, to po jakie rozwiązania wspierające kobiety sprawdzające się już w świecie dużego biznesu mogliby sięgnąć ustawodawcy? To niektóre z zagadnień, o jakich była mowa podczas debaty „Kobiety na rynku pracy”, będącej częścią obchodów X-lecia Karty Różnorodności organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. „Rzeczpospolita” jest patronem medialnym projektu.

Recepta na zmiany

Marzena Strzelczak,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12210

Wydanie: 12210

Spis treści
Zamów abonament