Kobiety to nasza największa szansa
Zwiększenie szans kobiet nie tylko otworzy nowe rynki, ale też wzmocni konkurencyjność i pozycję Unii Europejskiej na świecie. Postępy w równouprawnieniu płci mają potencjał, który pomoże w przemianie naszych gospodarek.
Ograniczanie możliwości ekonomicznych kobiet – zarówno poprzez brak wsparcia dla prowadzonych przez nie przedsiębiorstw, jak i ignorowanie ich pomysłów oraz doświadczenia – odbija się negatywnie na ogólnych wynikach gospodarczych i ogranicza innowacyjność, bez której nie rozwiążemy tak istotnych problemów, jak chociażby zmiana klimatu.
Musimy położyć większy nacisk na wspieranie kobiet przedsiębiorców – i to nie tylko dlatego, że to słuszne z etycznego i społecznego punktu widzenia. To się po prostu opłaca. Zapewnienie kobietom równych szans, a tym samym lepsze wykorzystanie tkwiącego w nich potencjału, mogłoby przynieść gospodarce nawet 160 bln dol.
Kobiety zakładające start-upy w Europie są rzadkością. Wynika to po części z faktu, że kobiety zakładają mniej firm niż mężczyźni. Chociaż stanowią ponad połowę populacji, to wśród przedsiębiorców jest ich mniej niż jedna trzecia. I choć firmy zakładane przez kobiety otrzymują mniej niż połowę kapitału inwestycyjnego niż firmy zakładane przez mężczyzn, osiągają dwukrotnie wyższe przychody w przeliczeniu na każdego zainwestowanego dolara.
Nierówności te są szczególnie widoczne w segmencie kapitału podwyższonego ryzyka. Nawet jeśli kobiety decydują się na założenie start-upu, mają problemy z uzyskaniem finansowania. W 2021 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta