Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niegodziwość w podróży

08 marca 2022 | Rzecz o prawie | Mikołaj Małecki

Nie wolno handlować godnością uchodźcy.

Agresja putinowskiej Rosji na Ukrainę wygenerowała wiele nieznanych lub dotychczas marginalnych zjawisk i problemów prawnych w Polsce. Wspierając walczących o wolność, powinniśmy z całą stanowczością sprzeciwiać się i ścigać sprawców dodatkowego pokrzywdzenia uchodźców z Ukrainy.

Przede wszystkim przestępstwem może być wykorzystanie nieświadomości i krytycznego, tragicznego położenia uchodźców uciekających przed wojną, by wyłudzić od nich zapłatę za transport z terenu przy granicy w głąb Polski. Proceder może polegać na wprowadzeniu w błąd, że kierowca chce udzielić im pomocy humanitarnej i oferuje darmowy przewóz.

Udawana bezinteresowność powoduje skorzystanie z oferty, a żądanie zapłaty pojawia się w drodze: kierujący oświadcza, że przewóz jest w rzeczywistości płatny. Oprócz nagannej moralnie postawy zarabiania na wojnie wszczętej przez Putina, tego typu sytuacje opisane są też w kodeksie karnym.

Haniebne wyzyskanie tragicznego położenia

I tak, w zależności od sytuacji, sprawca może być ścigany za oszustwo z art. 286 § 1 k.k., gdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzi inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12210

Wydanie: 12210

Spis treści
Zamów abonament