Behapowiec odpowie karnie za swoje zaniedbania
Gdy pracownik odpowiedzialny za kontrolę przestrzegania zasad bhp w zakładzie pracy zaniecha takiej kontroli lub przeprowadzi ją wadliwie, staje się sprawcą czynu zabronionego.
Na „stan bezpieczeństwa” pracy w zakładzie składa się, zdaniem Sądu Najwyższego (por. wyrok z 3 grudnia 2010 r., I PK 124/10), wiele czynników, w tym czynniki o charakterze:
∑ materialnym,
∑ technologicznym,
∑ osobowym.
Kolejne przepisy działu X k.p. w sposób szczegółowy konkretyzują obowiązki, których wypełnienie ma zapewnić „stan bezpieczeństwa”.
Jak zauważył SN, obowiązek pracodawcy zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w zakładzie pracy jest przy tym niezależny od obowiązków w tej sferze ciążących na innych podmiotach, tj. pracownikach, a także osobach spoza zakładu pracy wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaniedbanie obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznego stanowiska pracy uzasadnia odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy (wyrok SN z 14 września 2000 r., II UKN 207/00, OSNP 2002 nr 8, poz. 191).
Sprawne narzędzia
Każdy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy, do czego w szczególności należy zaliczyć dostarczanie sprawnych i bezpiecznych narzędzi pracy. Wydanie pracownikowi niesprawnej drabiny i tolerowanie jej używania przez przełożonych nie wyłącza winy pracodawcy, nawet gdy pracownik nie protestował przeciwko wykonywaniu pracy na takiej drabinie. Inna interpretacja przerzucałaby ryzyko prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta