Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Środki socjalne wydane na zły cel firma musi zwrócić

05 maja 2022 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Związek zawodowy może pozwać pracodawcę, aby ponownie wpłacił odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeśli pierwotnie przelane wydał niezgodnie z ustawą. Nawet gdy nie naruszył regulaminu funduszu.

∑ Zakładowa organizacja związkowa pozwała pracodawcę o zapłatę środków wydatkowanych przez niego na imprezy integracyjne zorganizowane w sierpniu 2021 r. i w 2017 r. Twierdzi, że szef wydał te środki niezgodnie z regulaminem. Czy takie powództwo jest w ogóle możliwe i czy sąd może nakazać wpłacić do funduszu środki, które zostały już wydatkowane? – pyta czytelnik.

Tak. Zakładowa organizacja związkowa jest legitymowana do wniesienia pozwu o zwrot środków do funduszu socjalnego. Zwykle przed skierowaniem sprawy do sądu pracodawca zostanie wezwany do dobrowolnego zwrotu tych środków.

Spór z prawa pracy

Sprawa o zwrot środków zakładowemu funduszowi świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, a nie cywilną, dlatego rozpatruje ją sąd pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 16 sierpnia 2005 r., I PK 12/05, OSNP 2006/11-12/182).

Legitymowanym biernie w takiej sprawie (czyli pozwanym) jest pracodawca, który ma zdolność sądową i procesową, choćby nie posiadał osobowości prawnej (art. 460 § 1 k.p.c.). Czynnie legitymowana do wystąpienia z takim roszczeniem jest najczęściej zakładowa organizacja związkowa. Jak jednak przyjmuje się w orzecznictwie, legitymację posiada także międzyzakładowa organizacja związkowa obejmująca swoim działaniem pozwanego pracodawcę.

Pozwani o zwrot środków mogą być pracodawcy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12258

Wydanie: 12258

Spis treści

Zamów abonament