Opóźnienie w zgłoszeniu nie skutkuje wyłączeniem z ubezpieczeń
Sam fakt świadczenia pracy przez pracownika czy wykonywania przedmiotu zlecenia przez zleceniobiorcę, w przypadku których nie dopełniono formalności dotyczących zgłoszenia do ZUS, nie może prowadzić do wyłączenia takich osób z ubezpieczeń, chyba że umowa nie byłaby realizowana. Tylko w przypadku, gdy umowa nie była wykonywana, mogłoby to potwierdzać jej pozorność, a tym samym nieważność.
Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 13 grudnia 2021 r. (VII U 778/21).
Przedmiotem rozpatrywanej sprawy było odwołanie płatnika składek od decyzji ZUS ustalającej, że zleceniobiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. ZUS stanął na stanowisku, że z powodu kilkumiesięcznego opóźnienia w zgłoszeniu do ubezpieczeń umowa została zawarta jedynie dla pozoru i było to związane z ubieganiem się o pomoc w ramach programu wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Od decyzji ZUS odwołał się płatnik składek, wyjaśniając powód opóźnienia w zgłoszeniu i wykazując, że umowa była rzeczywiście realizowana.
Sąd badający sprawę zmienił decyzję ZUS i uznał, że zleceniobiorca był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami od daty zawarcia umowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta