Tymczasowy opiekun dziecka z Ukrainy z prawem do zasiłku
Osoba sprawująca pieczę na małoletnim obywatelem Ukrainy, które przebywa w Polsce bez opieki odpowiedzialnych za nie osób dorosłych, ma prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy musi przerwać pracę zarobkową, aby się nim osobiście zająć.
Opiekun tymczasowy takiego dziecka jest za nie odpowiedzialna zgodnie z prawem obowiązującym w Rzeczpospolitej Polskiej. Nie może więc zostawić go bez opieki.
Właściwy w sprawie ustanowienia opiekuna tymczasowego jest sąd opiekuńczy miejsca pobytu dziecka. Postanowienie o ustanowieniu opiekuna jest skuteczne i wykonalne z chwilą jego ogłoszenia, a gdy ogłoszenia nie było – z chwilą wydania.
Według polskich zasad
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w tych przypadkach na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1133 ze zm.). Zatem ubezpieczony – czy to z tytułu zatrudnienia na etacie, umowie zlecenia, czy prowadzonej działalności – może się starać o to świadczenie, gdy musi osobiście zaopiekować się:
1. zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8. roku życia w razie:
∑ zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta