Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ani zdrajca, ani naiwny

05 maja 2022 | Opinie | Massimiliano Signifredi
autor zdjęcia: twitter/DefenceU
źródło: Rzeczpospolita

Franciszek krytykowany jest w Polsce za to, że nie potępił po nazwisku Putina, tak jakby Watykan był sądem – pisze włoski historyk.

Stosunki między Stolicą Apostolską a Kościołem w Polsce przeżywają okres zawirowań. Wydaje się, że naderwana została więź o ponadtysiącletniej historii, która szczególną pieczęć otrzymała wraz z wyborem Karola Wojtyły na następcę Piotra w 1978 r.

Pomniejszył cierpienie?

Teraz Rzym i Polska nie są tak blisko, a część polskich biskupów wielokrotnie wskazywała, jak ich stanowisko w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę różni się od stanowiska papieża. W prasie stopniowo nasilała się krytyka papieża Franciszka za jego rzekomą neutralność w wojnie między Rosją a Ukrainą oraz odmowę publicznego podania nazwy agresora. Powtarzały się apele tych środowisk katolickich, które w przeszłości wykorzystywały słowa Bergoglia, by wyrazić dezaprobatę dla polskiego rządu i biskupów, m.in. w sprawie migrantów.

Czytając wypowiedzi niektórych liberalnych, proeuropejskich i proaborcyjnych komentatorów na temat straszliwej rosyjskiej inwazji, nie sposób odróżnić ich głosu od komentarzy hierarchii katolickiej. De facto część polskiego episkopatu, na ogół powściągliwa w wypowiedziach w mediach, skrytykowała ostatnio watykański Sekretariat Stanu za brak bliskości wobec ofiar konfliktu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12258

Wydanie: 12258

Spis treści

Zamów abonament