Szkoda i rekompensata
POLEMIKI
Gdy rzeczy giną po drodze
Szkoda i rekompensata
ZBIGNIEW KWAśNIEWSKI
Sędzia J. P. Naworski polemizuje ("Rzeczpospolita" z 7 października br. ) ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w uchwale z 23 maja 1997 r. (III CZP 18/ 97) , dotyczącej relacji między art. 544 i 548 § 1 kodeksu cywilnego.
Ten pierwszy stanowi: § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. § 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy. Ten drugi zaś: § 1. Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. § 2. Jeżeli strony zastrzegły inną chwilę przejścia korzyści i ciężarów, poczytuje się w razie wątpliwości, że niebezpieczeństwo przypadkowej utarty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z tą samą chwilą.
Autor sugeruje -- powołując się na stanowisko prof. W. J. Katnera -- możliwość odmiennego od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta