Magia pigułek
MEDYCYNA
Witaminy stały się panaceum na wszelkie chorobyidolegliwości
Magia pigułek
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Zbyt duże spożycie witamin, zamiast poprawiać samopoczucie i chronić organizm przed zakażeniami, może o kazać się niekorzystne dla zdrowia. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, preparaty zawierające syntetyczne witaminy są częściej kupowane niż środki przeciwbólowe i na przeziębienie, mimo że są dość drogie.
Witaminy i mikroelementy zażywa co drugi Polak. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby były stosowane jako uzupełnienie codziennej diety. Sami specjaliści zalecają je od jesieni do wiosny, kiedy mniejszy jest wybór świeżych warzyw i owoców. Zaniepokojenie wywołują sygnały, że większość osób zażywa je w znacznie większych dawkach niż są zalecane. Zachęcają do tego liczne reklamy, nasilające się co roku zpoczątkiem jesieni.
Mikroelementy na wagę
"Time" informuje, że w ostatnich 6 latach w USA sprzedaż preparatów witaminowych zwiększyła się ponaddwukrotnie: z 3 mld dolarów w 1990 r. do 6, 5 mld w 1996 r. Inie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby środki te stosowano z umiarem. Agresywne kampanie reklamowe, a także liczne na ten temat doniesienia naukowe sprawiły, że dla wielu ludzi witaminy stały się panaceum na wszelkie choroby i dolegliwości. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta