Prawo sześciu miesięcy
GOSPODARKA I POLITYKA
Prawo sześciu miesięcy
ROBERT KOSTRO
Deficyt budżetowy, reforma emerytalna, wzrost podatków, inflacja, bezrobocie, restrukturyzacja przemysłu ciężkiego, przestępczość, upadek szkolnictwa -- te słowa jak buddyjskie mantry pojawiają się w wypowiedziach polityków nowego rządu. Ale też -- w innym zakresie -- z podobnymi problemami borykają się rządy niemal całego świata. Oczywiście, inny jest stopień skomplikowania i szczegółowe uwarunkowania chorób systemu amerykańskiego, niemieckiego czy japońskiego, a inne polskiego, jednak zbieżności są zastanawiające. Wszędzie istnieje rozdęty sektor świadczeń finansowanych przez rządy i wszędzie słychać narzekania na poziom tych świadczeń. Państwo wydaje coraz więcej, kosztami obciążając podatników. Rosnące obciążenia podatkowe czy parapodatkowe (inflacja, ubezpieczenia społeczne) hamują rozwój -- a przecież szybki rozwój jest warunkiem utrzymania świadczeń na satysfakcjonującym poziomie.
Na początku tego stulecia wydatki rządowe w USA wynosiły mniej niż 10 proc. dochodu narodowego, z czego niecałą 1/ 3 stanowiły wydatki federalne, dziś ten udział doszedł do ponad 45 proc. , z czego wydatki federalne stanowią 2/ 3. Przy czym wydatki na programy socjalne stanowiły ok. 7 proc. budżetu, podczas gdy dziś ok. 40 proc. Olbrzymi wzrost wydatków odnotowała w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta