Na obiedzie z Goebbelsem i gdzie indziej
Książka wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny
Na obiedzie z Goebbelsem i gdzie indziej
Iłłakowiczówna jest znana i nieznana. Znana jako poetka, której twórczość trwała ponad 60 lat, od debiutu w 1908 roku do ostatniego tomu wydanego w 1968 roku, twórczość trwająca przez wiele różnych epok literackich. Znana jest jako osoba oddana służbie państwowej i dyplomatycznej w latach międzywojennych i jako osobista sekretarka Piłsudskiego. W czasie I wojny światowej była ochotniczo sanitariuszką w wojsku rosyjskim. Przedtem odbyła wszechstronne studia w Szwajcarii, w Oksfordzie, Londynie, Petersburgu, a w końcu w Krakowie.
Mimo oczywistych związków biografii i twórczości Iłłakowiczówny, jej poezji i życia, sama poetka wyróżniała swą pracę i służbę publiczną, poezję uznając za zajęcie prywatne i osobiste. Podkreślała tę hierarchię wyboru życiowego, czy może raczej zgodę na taką kolej rzeczy, co zresztą zmieniło się nieco pod koniec życia. Bo w latach 30. stwierdzała wprost: "Urząd to mój zawód, sens mojego życia, moja troska, mój dom, pisanie wierszy to sport, próba sił, ryzyko, przygoda, gra w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta