Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejmujący dług ma te same obowiązki co pierwotny kredytobiorca

09 maja 2022 | Podatki i księgowość | Karolina Kowalska, Katarzyna Harabin

Odpłatne przejęcie długu z tytułu umowy kredytowej wywołuje dla nowego dłużnika/kredytobiorcy skutki w CIT analogiczne do zaciągnięcia kredytu. W związku z tym dla przejmującego obciążenie otrzymane wynagrodzenie za przejęcie długu nie stanowi przychodu podatkowego, a spłaty kredytu nie generują kosztów uzyskania przychodów. Kosztem są jednak odsetki płacone przez przejemcę.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 lutego 2022 r. (II FSK 1466/19).

Powiązana z podatnikiem spółka komandytowa (kredytobiorca) zaciągnęła kredyt inwestycyjny na wybudowanie centrum handlowego na nieruchomości będącej własnością podatnika. Dodatkowo podatnik udzielił kredytobiorcy poręczenia spłaty kredytu. Podatnik rozważa przejęcie długu spółki komandytowej w zamian za zapłatę na jego rzecz określonej kwoty przez kredytobiorcę, co skutkować będzie wygaśnięciem udzielonego poręczenia.

Podatnik spytał czy w przypadku przejęcia długu wynagrodzenie od pierwotnego kredytobiorcy będzie stanowiło przychód, a następująca potem spłata kwoty głównej kredytu do banku / kredytodawcy będzie kosztem jego uzyskania oraz czy podatnik będzie miał możliwość zaliczenia płaconych odsetek od kredytu do swoich kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem podatnika należne mu wynagrodzenie nie będzie stanowiło przychodu podatkowego, a spłata kwoty głównej kredytu nie będzie kosztem uzyskania przychodu. Podatnik stanął na stanowisku, że jednak będzie mógł zaliczyc płacone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12261

Wydanie: 12261

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament