Zbyt mało chętnych do uczenia dzieci
W szkołach w dużych miastach braki nauczycieli są coraz bardziej widoczne. Luki w planie zajęć łata się dorywczymi nadgodzinami.
Braki kadrowe w szkołach coraz bardziej dają się we znaki. W prowadzonych przez kuratoria oświaty bankach ofert pracy dla nauczycieli jest obecnie ponad 7 tys. wakatów. A dyrektorzy szkół, samorządowcy i eksperci zwracają uwagę na to, że w tym roku zapaść kadrowa może być większa niż w poprzednich latach.
– Do końca maja nauczyciele, którzy chcą rozstać się ze szkołą, muszą o tym poinformować swojego pracodawcę. Także wtedy określają, czy chcą pracować w godzinach ponadwymiarowych – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
Około 2 tys. ofert dotyczy Mazowsza. Liczne wakaty są także na Dolnym Śląsku i Śląsku (ok. 700), w Wielkopolsce (ok. 600) i na Pomorzu (ok. 400). Względnie spokojnie jest w województwie świętokrzyskim i lubelskim – w każdym z nich obecnie liczba ofert pracy nie przekracza 100.
– Analiza danych z baz ofert pracy dla nauczycieli wskazuje, że najwięcej ogłoszeń dotyczy wolnych miejsc pracy dla nauczycieli w szkołach w dużych miastach. W przypadku mniejszych miejscowości jest to sprawa marginalna – mówi Adrianna Całus, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Problemy są od lat
– We wrześniu 2021 r. placówki oświatowe miały problem z obsadzeniem ok. 2 tys. wakatów. Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta