Kiedy warto wybrać opodatkowanie usług finansowych
Podatnik, który m.in. udziela kredytów pieniężnych, wymienia waluty czy świadczy usługi dotyczące instrumentów finansowych, może zrezygnować ze zwolnienia ich z VAT. Wybór tego rozwiązania nie zawsze jest korzystny dla świadczeniobiorcy.
W zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu stosunkowo najmniej emocji wzbudzały te dotyczące podatku od towarów i usług. I choć nowe rozwiązania rzeczywiście nie są rewolucyjne, to jedna z dwóch najpoważniejszych zmian dotyczy VAT i wprowadzenia możliwości rezygnacji ze stosowania zwolnienia dla niektórych usług finansowych.
Nowa opcja oznacza, że podatnik świadczący wybrane usługi finansowe (w szczególności usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych; wymiany walut; usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe) może zdecydować, że świadcząc takie usługi na rzecz podatników VAT, podda je opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, a więc aktualnie 23 proc.
Zalety…
Opcja ta paradoksalnie ma służyć obniżeniu opodatkowania dla branży finansowej. Podmiot, który świadczy usługi zwolnione, nie ma bowiem prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów (np. najmu biura, zakupu usług zewnętrznych). Zatem inaczej niż w przypadku innych przedsiębiorców kupuje towary i usługi, efektywnie płacąc za nie cenę brutto tak jak konsument. Świadczenie usług opodatkowanych zmienia tę sytuację i przynajmniej częściowo daje prawo do odliczenia podatku. Z drugiej strony, nabywca może odliczyć VAT od usług finansowych na takich samych zasadach jak od każdej innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta