Jak korzystać z ulgi B+R w specjalnej strefie ekonomicznej
Przy wykładni przepisów dotyczących rozliczania wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową trzeba stosować dyrektywę interpretacyjną nakazującą rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika.
Podatnik może odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej koszty kwalifikowane poniesione w miesiącach, w których korzystanie ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT – z uwagi na wyczerpanie limitu zwolnienia – nie było możliwe. Chodzi o miesiące, w których poniesione koszty kwalifikowane nie zostały uwzględnione w kalkulacji dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwoleń. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 września 2021 r. (II FSK 724/21).
Co wynika z przepisów
Działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) wiąże się z możliwością zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z tego rodzaju działalności, który został wskazany w zezwoleniu, prowadzonej faktycznie na terenie SSE. Zwolnienie określone jest indywidulanie poprzez limit wyznaczony podatnikowi.
Działalność badawczo-rozwojowa oznacza z kolei działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zasady korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały uregulowane w art. 4a pkt 26–26 w zw. z art. 18d–18e ustawy o CIT. Zgodnie ze wskazanymi przepisami, podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta